روایت روزی که به تهران حمله شد

حمله کور به اکباتان در بازگشت از فرودگاهخبر حمله، در روزنامه کیهانتصویری از حمله به فرودگاه مهرآبادحمله کور به اکباتان در بازگشت از فرودگاه

سی و پنج سال پیش بود، ۲ بعد از ظهر ۳۱ شهریور ۱۳۵۹، صدای انفجار در تهران پیچید. منشا صدا اما غرب تهران بود و حوالی فرودگاه مهرآباد، دود غلیظی به هوا رفت. عراق، دستور حمله به فرودگاه تهران را داده بود. جنگ به ایران تحمیل شد.

مردم به سمت فرودگاه هجوم می‌بردند. عده‌ای هم با ترس، فکر می‌کردند نیروی هوایی‌ها، علیه انقلاب،‌ کودتا کرده‌اند. اما حقیقت چیز دیگری بود: «موشک میگ عراقی، به فرودگاه مهرآباد خورده بود.» یکی از ۳ میگ عراقی، در حین برگشت، بمبی هم به داخل شهرک اکباتان انداخته بود.

این نتیجه مدتی درگیری مرزی بود، این درگیری‌ها که به بیش از ۳۷۰ مورد می‌رسید، از ۱۳ فروردین ۱۳۵۸ آغاز شده بود. در روزهای منتهی به حمله به فرودگاه تهران این تعداد تقریبا به اندازه کلیه تحرکات مرزی عراق در یک سال و نیم گذشته رسید: ۲۵۷ مورد در برابر ۳۷۹ مورد.

بلافاصله اقدام واکنشی ایران، آغاز شد. ستاد مشترک ارتش، از طریق بوشهر و همدان، تلافی می‌کند و به تجاوز عراق پاسخ می‌دهد. عملیات‌ها به نام البرد و آلفارد صورت می‌گیرد و موفقیت‌آمیز است. این عملیات ایران، تنها ۲ ساعت بعد از آغاز جنگ صورت می‌گیرد. همچنین نیروی هوایی ارتش ایران در عملیات «کمان ۹۹» با ۱۴۰ هواپیما در مناطق گسترده ای از عراق به اهداف خود حمله کرد و به گفته کارشناسان، زمینه برتری هوایی ایران در ماه های ابتدایی جنگ را فراهم کرد.

مطالب بیشتری نیست