جهان هستی از آغاز خلقت مامن و پناهی بوده برای تمامی جانداران ومخلوقات خالق، از همان روزهایی که انسان هم در دامان طبیعت و در دل غارها زندگی می‌کرد همسایه‌هایش حیواناتی بوند که پیش از او پا به عرصه وجود گذاشته بودند بماند که بعدها انسان‌ها یک‌جا نشین شدند و حیوانات را به خدمت خود درآوردند و برخی را برای خوراک و بعضی را برای کار استفاده کردند.

بعدها شهرنشینی و ساختمان‌های کوتاه و بلند عرصه را بر زندگی حیوانات تنگ کرد و فضا را به اختیار انسان‌ها درآورد و حیوانات را به حاشیه‌ها راند. در این میان بعضی حیوانات مثل گربه‌ها و سگ‌ها اهلی‌تر و انسان دوست‌تر بودند و تبدیل به حیوانات شهری شدند و زندگی در کنار انسان‌ها و در محیط شهر را آغاز کردند.
این روزها سخن از حیوان آزاری اما بسیار زیاد است و به یمن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هر روز خبر از اذیت و آزار حیوانات در گوشه و کنار شهرهای کشور می‌رسد. کمپین‌های فراوانی برای کمک به حیوانات و نجات جان آن‌ها در حال تشکیل شده و یا در حال شکل‌گیری است.

آدم‌های شهر هم تلاش بیشتری برای برقراری ارتباط با حیوانات می‌کنند در این میان گربه‌ها و پرندگان شانس بهتری نسبت به سگ‌ها داشته‌اند، گربه‌ها نه تنها همسایه‌های شهری شده‌اند و به تعداد زیاد در شهرها زاد ولد می‌کنند بلکه به حیاط خانه‌ها و پارکینگ‌ها راه پیدا کرده‌اند و هم‌خانه آدم‌ها شده‌اند. در کوچه و خیابان‌ها دیده می‌شود که مردم برایشان غذا می‌گذارند و از گربه‌های باردار در حیاط خانه‌ پذیرایی می‌کنند. پرنده‌ها هم که همیشه خوش اقبال بوده‌اند، برای مثال بسیاری از خیابان‌های تهران را که طی کنید، روبروی بسیاری از مغازه‌ها دانه‌های گندم و ارزنی را که صاحبان مغازه‌ها برای پرندگان ریخته‌اند خواهید دید. شهروندان هنوز اما مردمان با سگ‌ها ارتباط زیادی برقرار نکرده‌اند، با این همه پناه‌گاه‌ها وسازمان‌هایی هم هستند که با حمایت از سگ‌های خیابانی و رسیدگی به آن‌ها کمک شایانی به حفظ زندگی این مخلوقات کرده‌اند.

اما برای حمایت از حیوانات شهری چه کارهایی می توانیم انجام دهیم:

۱- اگر جایی خشونت با حیوانات را دیدید با آن مبارزه کنید و یا در صورت لزوم به انجمن‌های حمایتی گزارش دهید. این خشونت می‌تواند بیرون کشیدن حیوان از خانه‌اش، ضربه زدن و پرتاب کردن وسیله به سمت حیوان و یا تیراندازی به حیوان باشد.
۲- به کودکانتان احترام به حقوق حیوانات را آموزش دهید. به آن‌ها بیاموزید که در طول زندگی چطور با حیوانات برخورد کنند و آن‌ها را دوست داشته باشند.
۳- برای کمک به حیوانات آسیب دیده و بی‌خانمان داوطلب شوید.
برای حیوانات زخمی و آزار دیده شده سرپناهی پیدا کنید و در صورت امکان راهی برای درمان آن‌ها بیابید.
۴- باقی مانده غذا را به جای اینکه دور بریزید در ظرف‌هایی که برای حیوانات خیابانی تهیه کرده‌اید بگذارید و از این طریق به آن‌ها غذارسانی کنید.

جهان هستی از آنِ همه ماست، انسان‌ها، حیوانات و درختان و گیاهان. حیوانات و درختان جایی از زندگی ما کم نمی‌کنند، شاید روزی دیگر شاهد کشتار حیوانات و قلع و قمع درختان نباشیم.

ویدئوی زیر را در تهران مدیا تهیه‌کرده‌ایم از کمک کردن به گربه‌های شهر در تهران توسط شهروندان:

 

مطالب بیشتری نیست