تالار وحدت، در ابتدا و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی تالار رودکی نام داشت. اکنون هم البته مدیریت آن به دست بنیاد رودکی سپرده شده است و نام رودکی، شاعر پرآوازه قرن ۳ هنوز منسوخ نشده است. ۳ آبان ۱۳۴۶، روز افتتاح این سالن بود. سالنی چند منظوره که نمایش‌های باله، اپرا و کنسرت‌های موسیقی ایرانی و اروپایی در آن تشکیل می‌شد.

معمار تالار رودکی، اوژن آفتاندلیاس بوه است و بر اساس مدل اپرا هاوس وین آن را ساخته است. سال ۱۳۷۱، سردر تازه‌ای برای آن طراحی و جایگزین ظاهر پیشین ورودی تالار رودکی شد.

تالار رودکی، میزبان افرادی مثل غلامحسین بنان، حشمت سنجری، پری زنگنه، حسین سرشار، فرهاد مشکات، کلادیو آرائو، هنریک شرینگ بوده است و رقص‌های موریس بژار را به خود دیده است. فون کارایان، رهبر نامی کنسرت در جهان، روی این سالن برنامه اجرا کرده و برلین فیلارمونیک و ارکستر مجلسی اشتوتگارت هم به آن آمده اند. سابقه اجرای پانتومیم‌های ماسل مارسو هم به اعتبار این سن افزوده است.

همچنین محل برگزاری باله‌های متددی از هنرمندان صاحب‌سبک و صاحب‌نام مثل الوین ایلی، بیرژیت کولبرگ و دیگران بوده است.

پس از انقلاب اسلامی، نام وحدت به تالار بزرگ و نام رودکی به تالار کوچک‌تر اطلاق شد. کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های تئاتر در آن برگزار شد اما چندی‌ست که برگزاری مراسمی مثل رونمایی از خودرو،‌نمایشگاه صنعت چاپ و تصاویری از پذیرایی و شام‌دادن در آن منتشر شده است و اعتراض افراد را برانگیخته است.

این تالار، توسط بنیاد وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،یعنی بنیاد فرهنگی و هنری رودکی، که مدیرعامل آن مستقیم توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب می‌شود اداره می‌شود.

مطالب بیشتری نیست