لابد این روروئکهای تازه را دیدهاید که افرادی تقریبا هر سنی میتوانند سوار آن شده و در شهر تردد کنند. به آنها هاوربرد میگویند و این روزها، در هر شاپینگ مالی در تهران میتوان آنها را خرید.

این وسیله‌‌های جذاب حمل و نقل، خطر زیادی دارند که آنها را خطرناکتر از دوچرخه سواری و حتی موتورسواری میکند: آتش میگیرند.

همین هفته در میامی، خانهای در دانیا بیچ، به خاطر انفجار یک هاوربرد سوخت.

مسئول آتشنشانی این محله گفته است که آتش پس از سوختن هاوربرد، به خانههای اطراف هم سرایت کرده است. صدای انفجار هاوربرد در این خانه مانند کوبیدن چیزی به در بوده است. پس از انفجار، همهچیز به بیرون از اتاق خوابی که هاوربرد در آن قرار داشته پرتاب شده است.

این هاوربرد از نوعی بوده است که در آمریکا مورد آزمایش ایمنی قرار نگرفته بود، اما لازم است یادآوری کنیم که موارد بسیاری از هاوربردهای موجود در تهران هم به نظر نمیرسد دارای برند خوب و ضمانتنامه معتبری باشند.

ایمنی هاوربردها، آن قدر پایین است که از ترس انفجار، ۲۰ خط هواپیمایی در جهان حمل و جابجایی آن را از طریق خود ممنوع کرده اند.

اگر قصد خرید هاوربرد در تهران را دارید، لازم است به این نکته توجه کنید که اگرچه در سربالایی و شیب‌های شهر، یا مسافت‌های محلی می‌تواند کمک‌ ما در جابجایی باشد، اما عدم رعایت مسائل ایمنی درباره آن می‌تواند خطرات جبران ناپذیری داشته باشد. توصیه می‌شود بدون مچ‌بند، بازوبند و کلاه ایمنی از آن‌ها به هیچ وجه استفاده نکنید و برندهای غیرمعتبر آن هم خریداری نشوند. در حال حاضر برخی از قیمت‌های ارزان تر هاوربردها حتی تا ۶۰۰ هزار تومان از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای برای تحویل رایگان در تهران تبلیغ می‌شوند که به نظر می‌رسد ایمنی کافی برای استفاده ندارند. از برندهای معتبر هاوربرد که کمتر در تهران پیدا می‌شود می‌توان به Swagway اشاره کرد که حتی آن شرکت هم بارها به همراه ۹ کارخانه دیگر، درخواست جمع‌آوری و ایمن سازی مدل‌های موجود در بازار را داشته اند.

مطالب بیشتری نیست