از زمانی که نانهای باگت، ساندویچی و همبرگری فقط با نان بلکی مقایسه میشدند و نانهای مدرنی به حساب میآمدند سالها گذشته، حالا روز به روز در تهران نانواییهای تازهای باز میشوند یا نانواییهای قدیمیتر، با ارائه نانهای تازه، در حال تغییر عادت‌های غذایی هستند.

یکی از این نانها که به تازگی میتوان در تهران و نه همهجای تهران تهیه کرد، نان کشاورز است. نانی روستایی، که البته این بار منشاء اروپایی دارد.

نان کشاورز چیست؟

از ترکیب آرد گندم، آرد چاودار و مخمر خشک با کره، شیر، آب گرم و نمک به دست میآید. اصل این نان، از سوئیس میآید و میگویند همزمان در آلمان هم پخته میشده است. شاید به نظر خیلی نان‌های سنتی و قدیمی‌ای بیایند اما در حقیقت یک نان جوان محسوب می‌شوند و از سال ۱۳۲۴ پخت آن به طور معمول درآمده و اکنون از پرمصرفترین نانهای روزمره است که توسط سوئیسیها در سوپرمارکت خریداری میشود و حرفهایتر ها آن را در خانه میپزند.

نان کشاورز، چرا خورده میشود؟

در این نان از جو و چاودار استفاده میشود. چاودار غلهای شبیه گندم ولی بلندتر و باریکتر است که برخلاف آنچه در تصفیه کردن گندم اتفاق میافتد، آرد آن حاوی مقدار بسیار زیادی مواد مغذی است. فیبر موجود در چاودار، به کاهش وزن کمک میکند و ایجاد سیری زودرس از نشانههای مصرف آن است که منجر به کمخوری میشود. از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری میکند و به حرکت غذا در روده کمک میکند و از ترشخ اسیدهای صفراوی که منجر به ایجاد سنگهای صفرا میشوند جلوگیری میکند. در پیشگیری از دیابت تیپ ۲، به خاطر وجود منیزیم در آنها مفید است و برای قلب و عروق زنان پس از یائسگی هم فایده دارند و به طور کلی در جلوگیری از نارسائیها، قلب را یاری میدهد. دارای

نان کشاورز را در تهران، کجا میتوان خرید؟

در غرب تهران، بزرگترین سوپرمارکت شهر، یعنی هایپراستار قرار دارد. این مجموعه زیر نظر گروه ماجد الفطیم است که خردهفروشیهای یدر کشورهای مختلف دارد و بسیاری از افراد، آن را نسخه خاورمیانهای شرکت کارفور فرانسه میدانند. در حال حاضر این مجموعه در کشورهای امارات متحده عربی، قطر، عمان، عربستان سعودی، کویت، عراق و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس شعبه دارد. ۵۹ هایپرمارکت در ۱۷ کشور خدماتی تقریبا مشابه عرضه میکنند که در تهران، برای استفاده از این فروشگاه باید به غرب پایتخت برویم.

برای خرید نان کشاورز، لازم است میان ساعتهای ۹ صبح و ۱۲ شب، به فروشگاه نانوایی این مجموعه در انتهای بزرگراه شهید باکری جنوب، فروشگاه هایپراستار بروید.

 

مطالب بیشتری نیست