عضوهیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان در گفتگو با  پایگاه خبری – تحلیلی شهر فردا،بااشاره به  بازار رهن واجاره مسکن گفته است:  بازار رهن و اجاره با وجود کاهش قدرت خرید مردم همچنان رونق دارد و از هیچ الگوی سازمان یافته ای پیروی نمی کند.
ایرج رهبر افزود:  به نظر میرسد دولت اقدام بخصوصی نتواند در این حوزه انجام دهد اما واگذاری اختیارات به تشکل های قدرتمند می تواند بازار رهن واجاره را منعطف و قانونمند کند.
وی تاکید کرد: تنظیم بازار رهن واجاره مسکن در یک بازه زمانی کوتاه مدت ممکن نیست، چرا که تقاضای مسکن از بخش خرید بعلت کاهش توان مالی مردم به بخش رهن واجاره هدایت شده نیازمند برنامه ریزی و سیاستگذاری است .
فعال بخش مسکن ادامه داد: به نظر میرسد اگر رکود بازار مسکن مرتفع شود عرضه و تقاضای بازار مسکن نیز تا حدود زیادی واقعی خواهد شد وبرخی از این نابسامانی مرتفع می شود.
کارشناس مسکن همچنین در پاسخ  نرخ مالکیت مسکن در ایران گفت:   بر اساس گزارش های منتشر شده  بانک مرکزی در سال گذشته ۶۴/۴ درصد خانوارهای ایرانی مسکن ملکی در اختیار داشته اند. هر چند نرخ مالکیت مسکن در میان خانوارهای ایرانی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نداشته است اما بررسی‌ها نشان می دهد وضعیت مالکیت مسکن نسبت به سال ۱۳۹۰ و ۹۱ بهبود یافته است
 رهبر تاکید کرد: افزایش نرخ مالکیت بخشی متوجه پروژه مسکن مهر است که با اتمام و تحویل آن به متقاضیان می توان امیدوار بود این نرخ از افزایش بیشتری برخوردار باشد .
رهبر خاطر نشان کرد: بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰هزار واحد مسکن مهر در حال ساخت گزارش شده که از مجموع واحدهای مسکن مهر مصوب شده تاکنون یک میلیون و ۷۵۰ هزار واحد آن ساخته شده که از این تعداد یک میلیون و ۴۸۰ هزار تحویل مالکان شده است .
وی ادامه داد: با تحویل مسکن مهر در پایتخت به شکل طبیعی تقاضا برای رهن واجاره کاهش خواهد یافت و بازار تنظیم خود بخودی می شود.
عضوهیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان  ادامه داد: با تغییر نرخ سود بانکی به شکل طبیعی موجران بجای اخذ ودیعه با افزایش اجاره بها از آن استقبال کردند که عملا با افزایش بی ضابطه اجاره و کاهش ودیعه مسکن به همراه بود .
وی تاکید کرد: در چنین شرایطی که از چند ماه پیش آغاز شد تنور اجاره بها داغتر شد تا دولت تلاش کرد با راه اندازی مسکن اجاره ای قدری از التهاب بازار اجاره بها بکاهد.
رهبر گفت هرچند در عملی شدن این طرح اما و اگرهای زیادی است اما ورود دولت به عرصه ساخت انبوه مسکن اجاره ای می تواند همواره ابزاری بر کنترل بازار اجاره بهای مسکن تلقی شود بویژه اگر این پروژ ها در داخل شهر تهران پیش بینی شوند.
وی در پاسخ به این سوال که نقش تشکلها در تنظیم بازار رهن واجاره چیست و چه نمره ای می گیرند، گفت؟ واقعیت آن است که عمر تشکلها در ایران چندان زیاد نیست  و کمتر از یک دهه از عمر ساختاریزه شدن آنها می گذرد، اما بطور یقین تشکلهای فعال در حوزه مسکن تنها ابزار موثر برای کنترل بازار هستند.
مطالب بیشتری نیست