یکشنبه هفته گذشته مردمی که در ترافیک سنگین بزرگراه‌های نیایش، چمران و مدرس به سمت پارک‌وی و خیابان‌های اطراف محاصره شده بودند نمی‌دانستند که دلیل این گره کور و کلافه کننده، برپایی نمایشگاه لوازم خانگی در محل نمایشگاه بین‌المللی سئول است.

چندی قبل‌تر هم باز اغلب مردمی که در ترافیک سنگین خیابان شهید بهشتی گرفتار شده بودند، نمی‌دانستند که مسبب این گرفتاری برگزاری نمایشگاه لوستر در مصلای امام خمینی(ره) است!

با این اوصاف به‌نظر می‌رسد که امروز باید از همین جا به آن دسته از شهروندانی که قصد تردد از بزرگراه چمران به سمت دسترسی‌های غربی شهر یا از بزرگراه مدرس قصد حرکت به سمت پارک‌وی – تجریش و تمام خیابان‌های منشعب به آن را دارند هشدار دهیم و بگوییم که به‌هوش باشید! چراکه قرار است تا ۱۹ آذرماه ۵ نمایشگاه مختلف در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شود.

محمدباقرقالیباف، شهردار تهران که درآبان‌ماه گذشته از برپایی نمایشگاه مطبوعات در محل مصلای امام خمینی(ره) خودداری کرده بود در صفحه اینستاگرام خود نوشت: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مقرر شده تا همه نمایشگاه‌های پربازدید در نمایشگاه شهر آفتاب برگزار شود که رعایت این مصوبه و مقررات مشابه آن در کاهش ترافیک و آلودگی شهر مؤثر است.

وی تاکید کرده بود:‌ای‌کاش دولت محترم هم به قانون احترام می‌گذاشت و این نمایشگاه‌ و نمایشگاه‌های مشابه را که پربازدید هستند در شهر برگزار نمی‌کرد چون مصلی کارکرد ویژه خود را دارد و جای برگزاری نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی نیست. وقتی ما متولیان امر و مسئولان به قانون و حقوق مردم احترام نگذاریم چه توقعی از شهروندان می‌توانیم داشته باشیم؟ تنها راه منطقی و قابل‌قبول با توجه به محدودیت معابر و شریان‌های داخل شهری انتقال نمایشگاه بین‌المللی به مکانی وسیع‌تر، استانداردتر و مجهزتر در خارج از شهر تهران است و دقیقا به همین دلیل نیز نمایشگاه شهر آفتاب از اردیبهشت گذشته آماده میزبانی از نمایشگاه‌های تخصصی است.

مکان چنین نمایشگاهی براساس طرح راهبردی و توسعه کالبدی شهر تهران برای افق ۱۴۰۴، بخش جنوبی استخوان‌بندی شهر است. این نمایشگاه در اردیبهشت‌ماه گذشته هنگام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب به‌علت پتانسیل بالقوه و دسترسی‌های مناسب آن (مترو، اتوبوسرانی، فرودگاه و…) موفق شد عملکردی بسیار متناسب‌تر از نمایشگاه بین‌المللی سئول از خود نشان دهد؛ تاجایی که محمدمهدی تندگویان، سخنگوی کمیسیون معماری و شهرسازی به صراحت از کاهش ۷۰ درصدی ترافیکی سخن گفت که هرسال هنگام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب دامنگیر شهر و شهروندان تهران می‌شد.

فراهم بودن زیرساخت‌ها و امکانات و تسهیلات مناسب دراین نمایشگاه باعث شد تا تندگویان شهرآفتاب را همتراز سایر مراکز نمایشگاه بین‌المللی اعلام کند. وی درجلسه روز سه‌شنبه گذشته شورای شهر هم با درنظر گرفتن اینکه قرار است از ۱۶ تا ۱۹ آذرماه چند نمایشگاه به‌طور همزمان در سئول برگزار شود، از رئیس شورای شهرتهران خواست تا تهران قفل نشده نامه‌ای به امضای همه اعضای شورای شهر خطاب به شورای تأمین استان نوشته شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز در اردیبهشت‌ماه گذشته و در مراسم افتتاح نمایشگاه کتاب درنمایشگاه شهر آفتاب طی سخنانی از فضای جدید و زیرساخت‌های فراهم شده در شهر آفتاب به‌عنوان نیاز کشور نام برده و گفته بود:‌ ما نیاز داریم به نمایشگاهی که بتوانیم محصولات خود و دیگران را در آن عرضه کنیم. اما براساس تقویم نمایشگاهی از آن زمان تا‌کنون ۴ نمایشگاه در شهر آفتاب برگزار شده و این درحالی است که درمدت مشابه در نمایشگاه سئول ۴۳ نمایشگاه برگزار شده است. از سوی دیگر قرار است تا پایان امسال درهمین مکان ۳۶ نمایشگاه دیگر برگزار شود.

یکشنبه گذشته رئیس شورای شهر درانتقاد به برگزاری نمایشگاه‌های همزمان و پرازدحام در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران، خواستار تشکیل زنجیره انسانی در اطراف این محل شد. هشدار مهدی چمران دقیقا این بود: اگر مسئولان نمایشگاه‌ها بخواهند به این روال ادامه دهند و به حقوق شهروندان احترام نگذارند و برای شهروندان مزاحمت ایجاد کنند، به‌طور حتم مدیریت شهری طی فراخوانی و با تشکیل زنجیره انسانی جلوی این کار را خواهد گرفت.

رئیس شورای شهر تهران هرگونه بهانه‌ای از مسئولان نمایشگاه مبنی براینکه برنامه اجرایی نمایشگاه از مدت‌ها قبل بسته و تعهد ایجاد شده را رد کرد و گفت: این قراردادها قابل بازبینی و تغییر است و با هیچ دلیلی قابل توجیه نیست که نمایشگاه شهر آفتاب با این امکانات مناسب و عدم‌مزاحمت برای شهروندان خالی بماند و ما هر روز شاهد ترافیک و اعتراض مردم در منطقه منتهی به نمایشگاه بین‌المللی باشیم.

مطالب بیشتری نیست