ویلای نمازی، ترند ماه گذشته شهر تهران بود.

بسیاری از ما ممکن است تا هفته پیش حتی اسم این ساختمان هم به گوشمان نخورده باشد، در حالی‌که این ساختمان یکی از آثار مهم معمار ایتالیایی «جو پونتی» است که در دسته معماری پهلوی دوم ایران قرار می‌گیرد.

هفته پیش در خبرها آمد که ویلای نمازی قرار است تخریب شود و به جایش یک هتل سر به آسمان بساید. زمینی که این ویلا در آن قرار گرفته ایت ۸ هزار مترمربع وسعت دارد و در صورت از بین رفتن باغ اطراف این ویلا تهران باز هم یکی از شریان‌های حیاتش را از دست خواهد دارد.

اما امروز خبر رسیده است که ساخت این هتل ۲۰ طبقه منتفی شده و ویلا بر سر جایش باقی خواهد ماند.

پژمان پشمچی زاده معاون شهردار تهران خبر از لغو مجوز تخریب داده است و اعلام کرده که در طرح تفصیلی جدید مالک ساختمان فعلا پروانه فعالی برای تخریب و نوسازی در این زمین ندارد.

معاون شهردار اما اعلام کرده است که سازمان میراث فرهنگی با خارج کردن این بنا از فهرست آثار ملی امکان را برای مالک فراهم کرده است که درخواست مجوز جدیدی بر اساس پهنه بندی طرح تفصیلی برای تخریب و نوسازی ارائه دهد.

وی افزود: البته شهرداری تهران فعلاً در برابر صدور مجوز مقاومت می‌کند تا شاید سازمان میراث فرهنگی از این فرصت استفاده کند و برای ثبت اضطراری این بنای تاریخی مجدد اقدام کند.

البته با شرایط فعلی حق درخواست پروانه برای مالک محفوظ است و در صورت درخواست مالک این موضوع بر اساس ضوابط طرح تفصیلی جدید و پهنه این زمین تصمیم گیری خواهد شد؛ به این ترتیب قطعاً بارگذاری بلند مرتبه روی این زمین منتفی بوده؛ اما احتمال تخریب آن باقی است.

معاون شهردار هم‌چنین درباره اقدام به خروج این ساختمان از آثار ملی گفته است که درباره اشتباه بودن این تصمیم با دیگران همدل است اما چون این وظیفه بر عهده سازمان میراث فرهنگی است و شهرداری اختیاری در این گونه تصمیم گیری‌ها ندارد.

معاون شهرداری تهران اعلام کرده است که تا کنون هیچ‌گونه درخواستی از سوی سازمان میراث فرهنگی مبتنی بر خرید این ملک از طرف شهرداری دریافت نکرده است و نهاد میراث فرهنگی باید در این زمینه تحرک بیشتری از خود نشان دهد.

پشمچی‌زاده با بیان اینکه پرونده ویلای نمازی و عدم تعیین حریم مصوب برای خانه رهنما هم مصادیقی از این رکود است، گفت: پس از چند سال از ابلاغ طرح تفصیلی هنوز در انتظار انجام وظایف سازمان میراث برای تکمیل لایه آثار با ارزش هستیم و متاسفانه این تعلل‌ها موجب وقایعی چون تخریب خانه توران شد .
وی در مورد تخریب خانه توران نیز گفت: در ماجرای خانه توران هم شهرداری با اعزام اکیپ‌های شهربان و توقف چند روزه فرایند تخریب سعی کرد برای سازمان میراث زمان بخرد تا با شکایت جلوی این تخریب را بگیرد؛ اما در پایان مشخص شد خبر ثبت اضطراری این اثر واقعیت نداشته و سازمان میراث پیگیری های بعدی را متوقف کرد. درباره خرید ویلای نمازی هم گمان می‌کنم این درخواست از شهرداری صحیح نباشد؛ شهرداری تا الان بسیاری از خانه‌های تاریخی شهر را خریداری و مرمت کرده است و در منطقه ۱ نیز باغ‌های متعددی را خریداری کرده است.

از این نظر هرچند این اقدامات از وظایف اصلی شهرداری تهران نبوده و به نیابت از سازمان میراث فرهنگی انجام شده است، بار مالی سنگینی به شهرداری تحمیل کرده است. به همین دلیل اینجانب دوشنبه گذشته در جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری پیشنهاد خرید این بنا را با معاون محترم وزارت راه و شهرسازی مطرح کردم و مشخصاً درخواستم این بود که از محل اعتبارات بازآفرینی شهری که در اختیار آن وزارتخانه است این کار انجام شود.
پشمچی‌زاده با بیان اینکه پس از تخریب خانه توران قول راه اندازی سامانه‌ای مردمی برای گزارش ساختمان‌های با ارزش و در معرض خطر را داده‌ایم گفت: این سامانه که در معاونت معماری و شهرسازی به نام ثابا (ثبت اطلاعات بناهای ارزشمند) نام نهاده شده است از نظر نرم افزاری آماده شده و در حال آزمون و تجهیز سخت افزاری است و در دو هفته آینده آدرس اینترنتی این سامانه به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

مطالب بیشتری نیست