هر از گاهی خبر از شناسایی و دستگیری عوامل جعل مدارک تحصیلی در رسانه‌ها منتشر می‌شود، و این نشانه روشنی است که بازار جعل و فروش مدرک تحصیلی به‌ویژه دیپلم داغ است.

روز گذشته خبرگزاری فارس خبری مبنی بر شناسایی و انهدام باند بزرگ جعل مدارک تحصیلی را به نقل از عبدالرضا فولادوندراد، مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران منتشر کرد.دقیقا یک ماه پیش بود که باند زنجیره‌ای جعل مدارک تحصیلی در استان هرمزگان شناسایی و منهدم شد؛ باندی که در تمامی استان‌های کشور فعالیت‌های مجرمانه داشته و بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ مدرک تحصیلی از طریق مدارس مختلف استان‌های تهران، فارس، بوشهر، یزد و هرمزگان صادرکرده ‌است. از سال ۱۳۹۲ تا کنون مبلغ ۴ میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان توسط اعضای این باند از متقاضیان مدارک جعلی اخذ شده است.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در این باره به همشهری می گوید: ممکن است مدارک تحصیلی مانند سایر مدارکی که دارای ارزش و اعتبار هستند، جعل شود.این یک واقعیت است و مثل سایر دستگاه‌ها، زیر نظر وزارت کشور و آموزش و پرورش ستادی را به نام «ستاد پیشگیری و مبارزه با جعل» تشکیل داده ایم. کمیته‌های پیشگیری از جعل مدرک تحصیلی در همه استان‌ها نیز تشکیل شده و موضوع را به دقت پیگیری می‌کنند. زیرا با توجه به پیشرفت‌های فراوان در فناوری اطلاعات و ارتباطات دیگر جعل مدرک منحصر به یک استان نیست و شبکه‌ای شده‌است.

علی زرافشان که رئیس این ستاد هم هست، با بیان اینکه با جدیت این موضوع پیگیری می‌شود،می گوید:این ستاد زیر نظر وزارت کشور است و کلیه دستگاه‌هایی که امکان جعل مدارک آنها وجود دارد و دستگاه‌های انتظامی در آن عضویت دارند.

او این پرسش که چطور برخی مدارک جعلی توسط عوامل آموزش و پرورش با ریز نمرات ارائه می‌شود، را چنین پاسخ می دهد:«اصولاً وقتی در آموزش و پرورش صحبت از جعل مدارک می‌کنیم مانند جعل شناسنامه، پاسپورت و سند ملکی نیست. در آنجا عین خود سند جعل می‌شود اما در آموزش و پرورش معمولاً اتفاقی که می‌افتد جعل در فرایند تولید سند است و برخی اوقات سند اصالت دارد اما در مواردی که اشاره شد، سند اصالت ندارد. پدیده جعل از حالت سنتی خارج شده و به شکل شبکه‌ای و پیچیده در آمده است. »

سایر توضیحات زرافشان هم خواندنی است:«الان برخی از مدارک تحصیلی جعلی نیست، بلکه در فرایند صدور آن جعل انجام می‌شود، یعنی مدرک تحصیلی جعلی نیست.برای فرد کد شناسایی، سوابق تحصیلی، ریز نمرات و … ایجاد می‌کنند. از آموزش و پرورش هم استعلام می‌کنند و همه مسائل و ضوابط رعایت شده‌است. باندهای جاعل با شناسایی نقاط ضعف سامانه آموزش و پرورش سامانه را هک می‌کنند و سپس آن را ویرایش و در ریز نمرات نیز تغییراتی ایجاد می‌کنند.» به هر حال باید دید با راهکاری که مسئولان آموزش و پرورش برای جلوگیری از جعل مدرک دیپلم در نظر گرفته اند،‌ آیا راه بر جاعلان مدارک تحصیلی بسته می شود یا این که آنها باز هم راه دیگری برای جعل می یابند!

مطالب بیشتری نیست