مطالبه تخصصی بودن شورا، خود در حال تبدیل شدن به یک کمپین است تا از این راه، یک مفهوم در اختیار افرادی خاص قرار بگیرد؟ هنوز نمی‌توان به یقین چیزی گفت اما عده‌ای قصد دارند با هشتگ #شورای_متخصصین امشب سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۶، یک طوفان توییتری راه‌اندازی کنند.

امشب ساعت ۱۰ عده‌ای قصد کرده‌اند این مطالبه را به توییتر ببرند و در میانه تبلیغات انتخاباتی، میزان موفقیت خود را محک بزنند.

طوفان توییتری، وقتی اتفاق می‌افتد که در زمان مشخصی عده زیادی از توییتری‌ها از یک هشتگ برابر استفاده می‌کنند. به عباراتی که بیشتر از همه در هر زمانی توییت می‌شوند ترند گفته می‌شود. شبکه توییتر، همیشه ترندها را در گوشه تصویر نمایش می‌دهد که می‌تواند ترند جهانی یا ترند محلی باشد. عبارت‌های فارسی به ندرت توانسته‌اند به ترند جهانی بدل شوند ولی هفته گذشته همزمان با نخستین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری این اتفاق رخ داد. در زمان‌های دیگر، برای جلب توجه جهانی، بسیاری از کاربران برای برخی موضوعات سیاسی، اخلاقی یا اجتماعی، گاهی از هشتگ‌های لاتین استفاده کرده‌اند که موفقیت‌هایی هم در پی داشته است.

اما برای یک انتخابات محلی برای نمونه شهر تهران، به نظر می‌رسد که گزینش کلیدواژه فارسی، کار درستی بوده است. اما این واژه ایراداتی دارد که تبدیل شدن آن به ترند را با دشواری مواجه می‌کند.

۱- دو کلمه‌ای بودن: برای هشتگ زدن راحت‌تر، بهتر است عبارات یک کلمه‌ای انتخاب شوند. شاید #شوراکارشناس یا عبارتی مانند آن، بهتر بود. نفس وجود علامت _ در هشتگ، امکان یکسان هشتگ زدن را برای کاربران آماتور می‌کاهد.

۲- استفاده از عبارتی که دو ص پشت سر هم دارد. این موضوع ممکن است در مواردی باعث شود تا اشتباه تایپی صورت بگیرد.

۳- استفاده از کلماتی که دارای ی یا ک، به ویژه ی هستند، اگرچه معمولا اجتناب ناپذیر است اما به خاطر کیبوردهای مختلف، فارسی و عربی در سیستم‌عامل‌های گوناگون موبایلی و کامپیوتری، خود به دشواری ماجرا کمک می‌کند.

با این حال، توییتر پیش از ما درباره این موضوع چاره‌ای اندیشیده است. زمانی که یک هشتگ بیش از دیگر هشتگ‌ها درست زده شده باشد، در «پیشنهادهای توییتر»‌قرار می‌گیرد و امکان انتخاب آن بدون تایپ کامل را فراهم می‌کند.

 

مطالب بیشتری نیست