درباره شورای متخصصین و کمپینی که قرار بود دیشب در توییتر، توفان توییتری راه اندازی کند پیش از این در این یادداشت نوشتیم و در تهرانمدیا، برخی معایب مرتبط با این ترندسازی را برشمردیم. دیشب، همزمان با این طوفان اینترنتی، اتفاقی افتاد که به راحتی میتوانست آن را تحت الشعاع قرار داده و از بروز این طوفان جلوگیری کند،که تا حد زیادی هم کرد. همزمان در ساعت ۱۰ شب، همان زمانی که برای توییت کردن تعیین شده بود، برنامه «با دوربین اسحاق جهانگیری» پخش شد.

عدم پیشبینی زمانبندی این کار، با برنامه ای که اکثر علاقمندان این ترند، احتمالا علاقه به تماشای آن داشتهاند، ناشی از ضعف و سراسیمگی طراحان این کمپین داشت. به همین خاطر، بخش زیادی از توییتهای ارسالی، پس از پایان برنامه اسحاق جهانگیری بود و چون آن برنامه تلویزیونی، به اندازه کافی، توییت برانگیز شد، شورای متخصصین تقریبا در انحصار افرادی ماند که به آن دلبستگی مستقیم یا با واسطه کم داشتند.

این هشتگ، بیشتر مورد اقبال روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب، برخی مطبوعاتی‌های قدیمی ولی جوان و فرزندان وزرای دولت‌ اصلاحات بود.

علاوه بر این‌که استفاده‌کنندگان آن، از دیروز صبح مشغول توییت کردن و هشتگ زدن بودند، که تازگی آن را که از ویژگی‌های مهمی برای ترند شدن است از بین برد.

بر اساس آمار، دیروز به طور کلی، چه موافقان و چه مخالفان و چه اطلاعرسانان خنثی در این حرکت توییتری، کلا ۵۲ نفر بودند که ۱۳۰ توییت را ارسال کردند تا به ۱۴۱ هزار نفر، ۲۶۷ هزار بار اطلاعرسانی کنند. استفاده از این هشتگ برای دو ساعت رشد داشت و پس از آن تا بیش از ۴ ساعت، با کاهش محسوس روبرو بود تا جایی که امروز صبح، استفاده از آن به تنها ۲ توییت در روز رسید.

توییتی که بیش از همه ریتوییت شد (۲۶ بار) معتعلق به نیما دهقانی، روزنامه نگاران پیشین اصلاحطلب بود. او نوشت: «بالاخره فرصتی پیش اومده که بین بد و بدتر انتخاب نکنیم و بین خوب و بدتر تصمیم بگیریم. من به خاطر تهران به شورای متخصصین رای میدهم.»

بیشترین کلیدواژههای مرتبط با شورای متخصصین، کلات شورای شهر، ترانه یلدا، فاطمه حسینی، عبدالله مومنی و مانند آن بود. از نکات دیگری که میتوان به آنها اشاره کرد این است که تنها ۹۰ درصد از این ۵۲ نفر، از اینترنت ایران استفاده کردهاند (با احتساب اکثر ویپیانها) و در نتیجه ۱۰ درصد، خود امکان رای دهی در انتخابات شورای شهر تهران را ندارند.

بررسی آماری هشتگ #شورای_متخصصین

بررسی آماری هشتگ #شورای_متخصصین

کلیدواژه‌های مرتبط با موج توییتری شورای متخصصین

کلیدواژه‌های مرتبط با موج توییتری شورای متخصصین

موضوع دیگر این است که تنها ۳۴ درصد توییتها، متنی اختصاصی داشتهاند و بقیه یا کپی شده و یا در گفتگو بودهاند یا آنکه  ریتوییت شدهاند. این کمپین، با توجه به این اعداد و ارقام میتواند یک کمپین «خسته»‌ لقب بگیرد.

موج توییتری کمرمق شورای متخصصین، همان قدر که آیفونی بوده اندرویدی هم بوده است (هر کدام ۳۷ درصد) و تنها ۱۰ درصد آنها از اینترنت موبایل استفاده نمیکردهاند.

اما تنها سایتی که به این موج یاری رسانده و در حد یک خبری که در آن منتشر شده است، در رتبه سوم حامیان آن قرار گرفته، پس از خود توییتر و کوتاهکننده نشانیهای گوگل، سایت تهران مدیا بوده است و این خبری که دیروز درباره آن درج شده است.

مطالب بیشتری نیست