تهران، در شب‌های ماه رمضان، هم امکان استفاده بیشتری برای سینمارفتن دارد و هم می‌توان با خیال آسوده در تاریکی شب، در پیاده‌روهای پایتخت، غذایی خورد. اما در این میان عده‌ای هم فکر تازه‌ای کرده‌اند: تور تهران‌گردی شبانه.

این گروه که پروژه شنبه‌شهر را آغاز کرده، در سه مسیر، تهرانی‌ها را در ساعاتی که می‌توان در خیابان چیزی خورد و یا نوشید، به دیدار از تاریخ شهری و نمادهای آن می‌برند.

این سفر درون شهری برنامه‌ریزی شده، تا نیمه‌های شب به طول می‌انجامد.

مسیریکم: تهران به روایت مشروطه نام دارد. در این مسیر به سراغ یک میدان و یک محله می‌روند. میدان، بهارستان است و محله، عودلاجان.

مسیر دوم کمی مدرن‌تر است. نگاهی به برج‌های تهران. در این راهنما آمده است که: «مرادمان از برج‌ها در این مسیر نه برج‌های اداری – مسکونی اینجا و آنجای شهر که برج‌هایی‌اند که در دوره‌های تاریخی متفاوتی تلاش نموده‌اند تا ذیل قدرتِ حاکم وقت به یگانه نماد هویتی تهران بدل گردند. حاکمانی که رفته یا نرفته اما برج‌هایشان به یادگار مانده و می‌ماند‌.»

و اما مسیر آخر (سوم)، تهران به روایت ادبیات است.

پرسه‌ای است در ادبیات معاصر از نظم تا نثر که می‌کوشد، شهر را در پس و پیش حرف‌ها، کلمات و جملات احضار نماید تا ببیند حضور تهران در ادبیات چگونه است؟ چه مکان‌هایی، چه گوشه‌هایی و چه کوچه‌هایی از شهر به ادبیات راه یافته‌اند؟ از تجربش تا راه‌آهن را طی خواهیم کرد در لابلای نوشته‌ها،خیابان‌ها و میدان‌ها، برای یافتن این مرجع‌ها.

هزینه این سفرها از ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان است و طبق زمان‌بندی باید برای آن‌ها ثبت‌نام کرد.

برای ثبت‌نام لازم است با این شماره‌ها تماس بگیرید: 📞۲۲۲۳۶۳۱۰-۰۹۳۷۷۷۱۱۱۴۱

 

مطالب بیشتری نیست