آش شور لیست امید در خیابان بهشت

به نقل از روزنامه صبح نو – بگومگوهای درونی که از زمان بسته شدن لیست امید میان اعضای فعلی و جدید اصلاح طلب شورای شهر تهران آغاز شده بود، هرروز ابعاد جدیدی پیدا می‌کند. دیروز اما روز ویژه‌ای برای آنان بود. روزی که جدل‌های لفظی را با نطق پیش از دستور آغاز کردند و کار به جایی رسید که رسانه‌های رسمی نتوانستند محتوای دقیق جدل‌های کلامی رد‌وبدل شده را به دلیل حفظ موازین اخلاقی منتشر کنند! جدالی که آن قدر بازتاب داشت که حتی خبر کناره گیری آقای «مهدی چمران» از عضویت علی البدل در شورای شهر پنجم را هم در سایه قرار دهد.

«حالا همدیگر را لو ندهید » رییس شورای شهر تهران، با این کنایه، طرف‌های اصلاح طلب جدال کلامی در جلسه دیروز شورای شهر را خطاب قرار داد. کنایه‌ای که البته مورد توجه خبرنگاران نیز قرار گرفت. سیصد و چهل و نهمین جلسه شورای شهر تهران که صبح دیروز برگزار شد، حاشیه‌ای پررنگ‌تر از متن داشت. پس از نطق پیش از دستور آقای «محمد سالاری» و اعتراض آقایان «مجتبی شاکری» و «پرویز سروری» به برخی محتواهای این نطق، همه گمان می‌کردند که این نزاع لفظی پایان یافته است و شورا روال بررسی دستور جلسه خود را پی می‌گیرد.

اما حاشیه پررنگ‌تر، درست از همین زمان آغاز شد. یعنی وقتی بررسی طرح صیانت از باغات در دستور کار قرار گرفت و به ماده نهم آن رسید. ماده‌ای که بر اساس آن تأمین پارکینگ در احداث بنا در باغات صرفاً در طبقه همکف یا طبقات فوقانی آن صورت می‌پذیرد و ایجاد هر گونه رمپ و لوپ ممنوع خواهد شد. از این جا به بعد، روایت خبرگزاری «ایسنا» درباره آغاز این نزاع را بخوانید:« اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر با بیان اینکه این چه تبصره‌ای است، چرا که هیچ کس حاضر نیست در طبقات فوقانی پارکینگ بسازد گفت وقتی افراد می‌توانند در محدوده سطح اشغال شان پارکینگ بسازند چرا آنها را مجبور می‌کنید که در طبقات فوقانی این کار را انجام بدهند و این ملک که پارکینگ در طبقات آن ساخته می‌شود ارزش ندارد و با این تبصره مالک باید هلیکوپتر بخرد و با هلی‌برد وارد خانه‌اش شود.

در ادامه، مخالفت‌های دوستی موجب اعتراض حقانی شد به گونه‌ای که خطاب به دوستی گفت: «خوشحالم که شما استاندار نشدید و گرنه همه جنگل‌ها را نیز خشک می‌کردید؛ چرا هر وقت که بحث درخت‌ها پیش می‌آید شما گارد می‌گیرید.»
وی با بیان اینکه تا حرف باغ می‌شود شما مخالفت می‌کنید و بحث حفظ باغات است نه آسمان آبی و زمین پاک، خطاب به دوستی که مدعی شده بود مصوبات حقانی سبب نابودی باغ شده بود، گفت: من از سال‌ها قبل از شما ، شهردار منطقه بودم و اگر شما یک سند آوردی که من برای نابودی باغ امضاء کرده‌ام، از این شورا استعفا خواهم داد.» اما مجادله لفظی این دو عضو شورا به قدری بالا گرفت که احمد مسجدجامعی برای آرام کردن حقانی و احمد دنیامالی و انصاری نیز برای آرام کردن دوستی آمدند. حقانی گفت که به احترام مسجدجامعی که در کنارش نشسته است، ادامه نمی‌دهد و چیزی نمی‌گوید.

چمران نیز برای این که فضا را قدری آرام کند، به شوخی از مسجدجامعی خواست همان جا کنار حقانی بنشیند تا عضو تازه از بیمارستان مرخص شده شورای شهر، آرام‌تر شود؛ اما دوستی که حسابی از دست حقانی عصبانی بود، گفت:«آقای مسجد جامعی بلند شو ببینم این می خواد چیکار کنه؟»

خبرگزاری «فارس» نیز ماجرای این جدال کلامی را این طور روایت کرد: « در بررسی این مصوبه دوستی خطاب به حقانی گفت: این مصوبات نصف باغات است و تو می‌خواهی قائم‌مقام شوی که این بحث‌ها را انجام می‌دهی. در زمان تو بود که باغات تهران از بین رفت. وی ادامه داد: صدها صورتجلسات هست که تو دستور تخریب باغات را دادی. در ادامه، حقانی به دوستی گفت اگر یک مورد را بیاورید بنده از دنیا استعفا می‌دهم .در ادامه مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران خطاب به عضو شورا گفت: حالا همدیگر را لو ندهیم ،حفظ باغات بحث ماست و باید بررسی شود.»

این وسط اما، حرف‌های آقای «رحمت الله حافظی» نیز آتش این نزاع را شعله ور تر می‌کرد. خبرگزاری «تسنیم» در این باره نوشته است:« در این میان رحمت‌الله حافظی نیز در حالی که بلندگوی او خاموش بود، به بیان جملاتی اعتراضی که خطاب به چمران رئیس شورای شهر تهران پرداخت و او را در تخریب باغات و اراضی تهران مقصر دانست. چمران نیز خطاب به حافظی تاکید کرد: من را نکوبید، من دیگر به شورا نخواهم آمد، در اینجا خبرنگاران و اهالی رسانه هستند و از یک فرد دکتر و آدم زشت است که اینگونه مطالب را بگوید. ما در جلسات پیشین و در کمیسیون بررسی موضوع چقدر جوش زدیم که طرح صیانت از باغات به نحو مناسبی انجام شود و آقایان حقانی و سالاری نیز شاهد این موضوع هستند. در ادامه چمران خطاب به حافظی گفت: شعار ندهید. مردم با این شعارها و رفتارهای پوپولیستی آشنا هستند. مهدی چمران نیز با بیان اینکه حالا همدیگر را لو ندهید، هدف ما حفظ باغات است، به یکباره به حافظی گفت: دروغ چرا می‌گویید؟ دروغ نگو . بین این دو نفر را شما به هم زدید.»
اما روایت‌های غیر رسمی‌تر از نزاع صبح دیروز ساختمان «بهشت» را می‌شود از صفحات شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کرد. جایی که خبرنگار حوزه شهری خبرگزاری ایسنا، در توییتر شخصی خود، روایتی دیگر از اوج نزاع دوستی و حقانی را بازگو کرد. او نوشت:« دوستی عضواصلاح طلب فعلی شورای شهرکه از لیست جامانده خطاب به حافظی گفت: «… نخور، دروغگو!» و چند دقیقه بعد، در توییتی دیگر نوشت:« اصلاحیه//اصراردارند که این توییت را بردارم اما اصلاح می‌کنم که سخنان دوستی خطاب به حقانی بوده است.»

هرچند، دقایقی بعد از این بگومگوها، ماجرا با ختم صلوات به خیر گذشت؛ اما به نظر می‌رسد جدال‌های ادامه دار اعضای جامانده از لیست اصلاح طلبان برای شورای شهر پنجم با یکدیگر و نیز با مدافعان این لیست، کشمکش داخلی میان اصلاح طلبان و ابهام‌های لیست بستن آنان را بیش از پیش آشکار کرده است. قصه‌ای که گویا سر دراز دارد و ترکش‌های این جنگ را حتی به آخرین جلسه‌های شورای شهر چهارم هم کشانده است.

باید منتظر ماند و دید شورای تمام اصلاح طلب پنجم شهر تهران، به سرنوشتی مشابه شورای اول و دعواهای داخلی دچار خواهد شد یا تدبیری برای دعواهای داخلی لیست امید اندیشیده می‌شود.

مطالب بیشتری نیست