مگامال بزرگ تهران در غرب تهران، در مجاورت شهرک قدیمی مسکونی اکباتان ساخته شده است و قرار است در آینده، بسیار فعالتر از آن چیزی باشد که هماکنون در آن میبینیم.

سایت مگامال اکباتان، برخلاف آن چیزی که پیشبینی میشد، در وضعیت تعطیل قرار دارد و عبارت در حال ساخت در آن خودنمایی میکند.

سینماهای مگامال اکباتان در مجموع ۱۴۰۰ صندلی دارند. ساخته شرکت نگین و در مجموع شامل ۱۰ سینما هستند. سالن سهبعدی صدا برای اولین بار در تهران در سینمای مگامال ساخته شده است و در دل این بزرگترین مجموعه سینمایی غرب تهران قرار گرفته است.

مگامال اکباتان یک هایپرمی مجهز در خود جای داده است. سوپرمارکتی زنجیرهای که در شهرهای تهران، مرج، اصفهان، مشهد، تبریز، نمکآبرود و تنکابن هم دارای شعبه است.

در همین روزها، برندهای زیادی مثل زارا، برشکا، پول اند بیر ، استرادیواریوس، اچ اند ام ، جین وست ، بی بی ، فیلا، تیفی، روژا، عطر میثم، مکث، مکث لانژری، دلسی، لارکو، ال سی من، گریدر، پولاریس، بته جقه، بالنو، پنتی، هارمونی، کیدزی، ریبوک، کاترپیلار، نوین چرم، رومانسون در مگامال اکباتان تاسیس شدهاند و شعبههایشان پذیرای مشتریان هستند و در آینده قرار است شهربازی، دنیای بانوان، بولینگ و این موارد هم به آن اضافه شود.

یکی از مواردی که باعث شهرت این فروشگاهها و مجتمع تجاری شد، حرکات نمایشی مثل اولین تشک پرش آزاد در تهران بود که موجب خبری شدن مگامال اکباتان در شبکههای اجتماعی شد و این خبر در تهرانمدیا در همین باره خواندنی و عکسهای آن دیدنی است.

در بخشی از طبقه سوم، بازاری برای فناوری اطلاعات پیشبینی شده که به آیتی مال مشهور است. مجموعهای ۴ هزار متر مربعی که از آنجا بزرگترین مرکز فروشگاهی آیسیتی در غرب کشور و یکی از بزرگترینهای کل ایران شمرده میشود. حضور شرکتهای مختلف فعال در این زمینه از جمله سازگار ارقام، فراسو، مادیران، سونی، پاناسونیک، لاجیتک و برندهای شرکتهای تلفن همراه مثل همراه اول و ایرانسل و رایتل، آنجا را مرکزی برای مراجعه هر شهروند اهل تکنولوژی تهران تبدیل کرده است.

در نتیجه این پتانسیلهاست که در انجمنهای بحث و تبادل نظر آنلاین، عده زیادی در پی اطلاع از شرایط پیشفروش و اجاره مغازههای این مرکز تجاری در اکباتان بودهاند. یکی از کاربران به نام آرش، خبر از شرایط مختلفی برای فروشگاههای ۲۵ تا ۴۱۱ متری این مرکز داده که شامل ۲۵ درصد پیشپرداخت نقد و مابقی اقساط ۵۰ ماهه بدون بهره بوده است. کاربر دیگری به نام گلفین، این شرایط را به معنای ۴ سال انتظار تا تحویل فروشگاه دانسته است. (تهرانمدیا این نظرات را تایید نمیکند.)

از لحاظ قانونی، اما پروژه مگامال شهرک اکباتان با پرسشهایی هم روبرو بوده است. محسن سرخو، عضو کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای چهارم شهر تهران، در تاریخ آبان ۹۵، از ابهاماتی درباره این پروژه خبر داد و گفت این طرح در سال ۸۲ و برای ساخت در زمینی به متراژ ۱۹۸ هزار متر مربع به صورت مشارکت بین شهرداری تهران و یک شرکت مالزیایی مجوز ساخت گرفته است. قرار بود در این پروژه ۳۵ هزار متر آن مگامال ساخته شود و باقی زمین به صورت فضای سبز تبدیل شود. در این پروژه سهم شهرداری ۵۱٫۶ درصد و سهم شرکت مالزیایی ۴۸/۴ درصد تعیین شده بوده است. آورده شهرداری زمین و پروانههای مربوطه برای ساخت و سهم شرکت مالزیایی تامین هزینه ساخت بوده است. در سال ۸۵ شرکت مالزیایی یک پیمانکار جدید به نام آرجین را برای ساخت پروژه انتخاب کرده است که در شروع ساخت این پروژه حتی یک ریال به پیمانکار پرداخت نشده است. شرکت مالزیایی توسط دو نفر به اسامی ر. الف که ایرانیالاصل است و  ع ــ ب که مالزیایی است تأسیس شده است و نکته جالب اینکه این شرکت سابقه خاصی به جز فروش سیدسی و فیلمهای مجاز و غیرمجاز نداشته است. سال ۸۸ شرکت مهرگان ۴۹ درصد سهام شرکت خارجی را خریداری کرده است، شهرداری هم بخشی از سهام خود را به مبلغ ۲۹۰ میلیارد تومان به شرکت جهان میفروشد

او در همین زمینه میگوید که شرکت جهان، پس از ۲ ماه سهم خود را با رقم ۷۰ میلیارد بیشتر به رقم ۳۶۰ میلیارد تومان به بانک شهر فروخته است.

برای رفتن به مگامال اکباتان باید به جنب ایستگاه متروی اکباتان بروید.

مطالب بیشتری نیست