یکی از کتاب‌هایی که درباره تهران نوشته شده و در میان رسانه‌های غربی، با اقبال مواجه شده است کتابی‌ست به نام «شهر دروغ‌ها» نوشته رامیتا نوایی.

رسانه‌های ایرانی مثل خبرگزاری فارس، کتاب را یک نمونه در کلکسیون کتاب‌های ضدایرانی منتشر شده در آمریکا و انگلیس می‌دانند. خبرگزاری فارس در این باره نوشته است که این کتاب، دروغگویی را موضوعی حیاتی برای ایرانی‌ها می‌داند و می‌نویسند: ایرانی‌ها دروغ می‌گویند چون می‌خواهند زنده بمانند. این کتاب دروغگویی را به آیین مردم پیوند می‌زند.

خبرگزاری فارس درباره این کتاب می‌نویسد: به عنوان نمونه او ماجرای خانمی به اسم سمیه را شرح میدهد که اسم مادرش فاطمه است و اسم پدرش حاج آقا (به اسامی انتخاب شده دقت کنید!) بعد به ازدواج پسرعمویش امیرعلی در میآید و بعد از مدتی میفهمد پسرعمویش ارتباطات نامشروع فراوان دارد و کلکسیونی از فیلمهای مستهجن جمع کرده است. سمیه هم این فیلمها را میبیند و بعد ماجرا را به مادرش میگوید و مادرش هم میگوید که پدرش هم همین طور است و حاج آقا مرتب به تایلند میرود وو شما خود بخوانید حدیث مفصل از این مجمل را.

اما رامیتا نوایی کیست؟ 

رامیتا نوایی، یک ایرانیانگلیسی ۴۳ ساله است که در دانشگاه لندن درس‌خوانده و اکنون بیش از هر چیز به عنوان یک روزنامه‌نگار و نویسنده شناخته می‌شود.

رامیتا در تهران به دنیا آمده و حوالی ۴۰ سال پیش، برای همیشه همراه با خاواده اش ایران را ترک کرده است. او بعد از این‌که تحصیلات خود را در رشته روزنامه‌نگاری به پایان برد، جایزه برودکست ژورنالیسم را برد و پس از آن بود که از سال ۲۰۰۳ به مدت ۳ سال در تایمز کار کرد. این دوره فعالیت او، بیشتر به گزارش‌هایی شناخته می‌شود که درباره انتخابات مجلس در ایران و همچنین زلزله بم نوشته است. او گزارش‌هایی را از عراق، پاکستان و ایران تهیه کرده که بر شهرت او افزوده است. همچنین جایزه کانال ۴ را به خاطر مستندهایی که تهیه کرده است برنده شده است.

شهردروغها

از دیگر کارهای او می‌توان به همکاری با تایمز ایرلند، ایندیپندنت، گاردین و ساندی تایمز اشاره کرد.

رامیتا نوایی جایزه امی را هم به خاطر گزارش‌هایی که درباره سوریه برای پی بی‌اس نوشته است گرفته است.

رامیتا نوایی اما درباره تهرا هم یک کتاب نوشته است: کتابی به نام شهرِ دروغ‌ها: عشق، رابطه جنسی، مرگ و در جستجوی حقیقت در تهران.

این کتاب برای نخستین بار می ۲۰۱۴ در انگلیس منتشر شد و ۲ سال بعد در آمریکا بازنشر شده است. این کتاب، به گفته رسانه‌های خارجی به «تهران مدرن» می‌پردازد.

کتاب روایتی از زندگی ۸ قهرمان از طیف‌های متفاوت جامعه ایران استتلگراف در این باره می‌نویسد این کتاب درباره کلیشه‌های سرکش جوانان ایرانی استنثر نوایی را شگفت‌انگیز خطاب می‌کند و می‌گوید که خستگی راه‌رفتن در پایین و بالا یخیابان ولیعصر، خوردن، خرید، دعا و فریب، بخش‌های مختلف این کتاب هستند.

نوع تفاوت نظر میان رسانه‌های ایرانی و خارجی، نشان می‌دهد که این کتاب، نه برای مخاطب داخل کشور که برای مخاطب غربی، توسط یک ایرانی انگلیسی نوشته شده و قصدش راضی کردن شهر تهران نیست، بلکه روایتی به دست می‌دهد که مخاطب غربی می‌پسندد از شهر تهران بخواند.

 

مطالب بیشتری نیست