جینا لولوبریجیدا بازیگر، مدل، عکاس، روزنامه نگار ایتالیایی و چهره هالیوودی، سال ۱۳۴۲ هجری خورشیدی را در تهران گذراند. او به همراه همسرش، میلکو اسوویج، به تهران آمد و مدتی را در شهر ما گذراند. از مشهورترین عکس‌های آن سفر، حضور این زوج در میان زورخانه‌ای های تهران بود.جینا لولوبریجیدا در زورخانه‌ای در تهران

جینا لولوبریجیدا هم بازیگر بود و هم عکاس خبری، او در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی از برجسته‌ترین چهره‌ّای بازیگری سینما در اروپا به شمار می رفت و همچنین یک فعال مدنی حقوق شهروندی بود.


کودکی این چهره، در سوبیاکو، زادگاه او در ایتالیا گذشت. نوجوانی‌ جینا لولوبریجیدا به مجسمه‌سازی و نقاشی گذشت و مدتی هم مدل بود، او در سال ۵۰ میلادی، در فیلم مِس ایتالیا بازی کرد و بارها نامزد جوایز گلدن گلوب شد
. در سال ۶۱، عنوان ستاره محبوب جهان را کسب کرد.

جینا لولوبریجیدا روی جلد مجله تهران مصور

او عکاسی را در دهه ۷۰ میلادی آغاز کرد و شروع به عکاسی از سالوادور دالی نقاش، پل نیومن بازیگر و دیوید کسیدی بازیگر کرد. عکس‌هایی مشهور هم از تیم ملی فوتبال آلمان گرفت. سپس به سراغ گفتگوی مطبوعاتی با فیدل کاسترو، رهبر چپِ کوبا رفت و با این گفتگو،‌ جنجال‌ساز عرصه خبری شد. در سال ۱۹۹۹، قصد کرد از سوی حزب چپ میانه دموکرات‌های ایتالیا به پارلمان اروپا برود اما ناکام ماند.

لولوبریجیدا مجموعه‌ای از آثار عکاسی خود با نام ایتالیا میا منتشر کرده است.

او مجسمه‌سازی را هم تجربه کرده است و ۳ سال پیش، مجموعه‌ای جواهر طراحی کرد که به قیمت ۵ میلیون دلار به فروش سید و برای تحقیقات درباره بیماری سل، هزینه شد.

این آخرین جاه‌طلبی چهره ۸۹ ساله ایتالیایی تا امروز است.

 

مطالب بیشتری نیست