عادت به شنیدن خبر تعطیلی سفارتها در تهران داریم، اما حالا یک سفارت جدید در تهران گشایش یافته که درهای آن از ۳۵ سال پیش بسته بود: سفارت شیلی.

این رخداد در پی آن صورت میگیرد که وزیر امور خارجه شیلی، تمایل دولت متبوع خود را برای اعزام دیپلماتی عالیرتبه به تهران به عنوان نخستین گام برای ارتقای روابط سیاسی به سطح سفیر و بازگشایی سفارت این کشور، مهرماه سال گذشته (۱۳۹۴) اعلام کرده بود. هفته آینده محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه به شیلی سفر می‌کند و روابط ایران و این کشور به طور رسمی وارد سطح تازه خود خواهد شد.

چرا سفارت شیلی در ایران بسته بود؟

پس از آنکه در سال ۱۳۵۹ دیکتاتوری به نام پینوشه، روی کار آمد، ایران در اقدامی خواستار تعطیلی سفارت شیلی در تهران شده بود و در پی ارسال یک یادداشت از سوی وزیر امور خارجه وقت، روابط دیپلماتیک تهرانسانتیاگو قطع شد. تا آن که در سال ۱۳۷۱، پینوشه برکنار و برگزاری انتخابات در این کشور از سر گرفته شد. پس از آن بود که دولت وقت، اجازه برقراری روابط سیاسی میان این دو کشور را صادر کرد. اما ایران، به دلایل متعددی از جمله مسائلی مالی، قصد کرد تعدادی از نمایندگیهای خود در خارج از کشور را، از جمله سفارت جمهوری اسلامی ایران در شیلی تعطیل کند. اینک اما سفارت هر دو کشور، در پایتختهای یکدیگر راهاندازی شده است.

شیلی کجاست؟

شیلی کشوری در آمریکای جنوبی است که از شمال با پرو، از شرق با بولیوی و آرژانتین همسایه است و در جوار اقیانوس آرام و رشته کوه آند قرار دارد. بیابانهایی دارد که از آنها مس، طلا و نقره استخراج میشود. علیرغم تلاطم سیاسی در این کشور، اکنون شیلی یکی از با ثباتترین و ایمنترین کشورها در آمریکای لاتین به شمار میرود.

روابط اقتصادی تهران و سانتیاگو

ایران به شیلی پسته، کشمش، فرش و گلیم صادر میکند و از شیلی معمولا اسید بوریک، خمیر کاغذ، میوههایی مثل سیب، انگور و گلابی و چرم میخرد.


عکس:‌ نمایی عمومی از شهر سانتیاگو، پایتخت شیلی

مطالب بیشتری نیست